A pregorexia kifejezés az angol pregnant (terhes) és az anorexia szavak összetételéből keletkezett. Arra a speciális táplálkozási zavarra vonatkozik, amikor a leendő édesanya képtelen elfogadni a várandóssággal járó plusz kilókat, és szigorú diétát, illetve megterhelő edzéseket folytat, hogy terhessége alatt is megőrizze vonalait, valamint azért, hogy a szülést követően minél hamarabb visszanyerje leánykori alakját.
Legtöbbször azok a nők esnek a pregorexia áldozatául, akik már a várandósságuk előtt is küzdöttek valamilyen evészavarral – jellemzően ők azok, akik a valóságosnál is kerekebbnek látják magukat a terhességük alatt.
Sokkoló celebvilág
A média az egyik legagresszívabb stresszor – a sokszor egyébként is nagy nyomás alatt élő – kismamák mindennapjaiban. A merész, testhezálló (kismama)ruhák tovább erősítik azt az elképzelést, mely szerint pocakosan is karcsúnak kell maradni, a TV képernyőjéről pedig ömlenek a szülés után is filigrán testalkatú sztármamikról szóló híradások, akik alighogy életet adtak gyermeküknek, máris bikiniben pózolnak a kamerák előtt. Ezek az üzenetek fokozzák a kóros megfelelési kényszert, hatásukra aggasztó mértékben emelkedik a táplálkozási zavarokkal küszködők aránya a várandós nők körében (is).
Betegség?
Sokan már a terhességük alatt különböző diétákat folytatnak, hogy a szülés után mielőbb visszanyerjék régi alakjukat. A jelenség – egyes vélemények szerint, betegség – létezését holland kutatók kezdték vizsgálni, de új-zélandi szakemberek is megerősítették létezését a közelmúltban.
Szélsőséges esetben akár visszafordíthatatlan következményekkel is járhat a pregorexia a baba egészségére nézve, ugyanis a hiányos tápanyagbevitel veszélyezteti a magzat méhen belüli egészséges fejlődését. Sajnos tény, hogy a pregorexiában szenvedő kismamák gyakrabban adnak életet kis súlyú újszülötteknek, valamint egyes immunrendszeri problémák is sűrűbben fordulnak elő a gyermekeiknél.
A kismama életvitelén kívül egyéb figyelmeztető jelek is léteznek, a betegség egyik legnyilvánvalóbb tünete a várt – a terhességi kor szempontjából egészséges – súlygyarapodás elmaradása. A testkép-, illetve evészavarban szenvedő kismamák legfőbb támasza a közvetlen környezete lehet, leginkább párja, a gyermek édesapja segíthet a megfelelő önértékelés/önbizalom kialakításában, vagyis abban, hogy a várandós nő szépnek érezhesse magát a terhesség ideje alatt is.
A fogyókúra ideje a szoptatás befejezését követően jön el!
A szülés utáni hetekben nem szabad diétázni, leghamarabb a 3 hónapos növekedési ugrás után lehet kezdeni a fokozatos életmódbeli változtatásokat. Az ételekben található méreganyagok – tartósítószerek, színezékek, stabilizátorok, stb. – a testzsírban raktározódnak el. Egy radikális fogyókúra esetén ezek a mérgek nagy mennyiségben szabadulnak föl a szervezetben, következésképp az anyatejbe is bekerülnek! (Ráadásul, minél gyorsabb a súlyvesztés, annál nagyobb koncentrációban.) Az egyetlen járható út a lassú, kiegyensúlyozott súlyvesztés; amely az óvatos, fokozatosan bevezetett diétának, valamint a rendszeres testmozgásnak köszönhető.
Mit javaslok én? Azt gondolom, hogy ÉLETMÓDVÁLTÁS már a baba-projekt előtt, és ezt az életmódot megtartani! Ne fogyóKÚRÁZZ! Ez, ahogy a weboldalam főoldalán is olvashatod, ez egy nem hetekig, hónapig tart, hanem egy ÉLETMÓD, az életed végéig – remélhetőleg minél tovább! Ne tedd tönkre magad! Élj egy olyan életet, amiben az energiaszinted emelkedik, ahol nem vagy fejfájós, nem fájnak az ízületeid, ahol egészséges családot láthatsz el mindennap!
Egy gondolat “Terhesség alatti éhezés – pregorexia” bejegyzéshez