Progeszteron, ami nekünk fontos!

A múltkori változókori cikkem kapcsán, mely az ösztrogénről szólt, itt az ideje szót ejteni az ösztrogén ellenhormonjáról a progeszteronról is.

Mit kell tudni a progeszteronról?

A progeszteron egy természetes női hormon. „Terhesség hormonnak” szokták nevezni, mivel nélkülözhetetlen a terhesség létrejöttéhez és annak fennmaradásához. A szexuálisan aktív szakaszban lévő nők petefészkében termelődik: a megrepedt tüsző helyén kialakuló sárgatest állítja elő, a menstruációs ciklus második felében.

A progeszteron elsősorban a menstruációért és az ovuláció szabályozásáért felelős. Rendkívül fontos szerepe van a megtermékenyülésben és a petesejt méhbe történő beágyazódásában. Ha a megtermékenyülés bekövetkezik, akkor a progeszteron biztosítja a terhesség fennmaradását, elhárítja az anyai immunválaszt az 50%-ban genetikailag idegen magzat ellen, biztosítja a méh nyugalmi állapotát, fokozza a méh növekedésével együtt járó vérerek szaporodását.

terhesség prog

Mikor és hogyan alakul ki a progeszteron hiánya?

Progeszteron hiányról akkor beszélünk, amikor az ösztrogén a normálistól eltérően magasabb arányban van jelen a női szervezetben. Az alacsony progeszteron szintet okozhatja a stressz, a nem megfelelő táplálkozás, illetve az úgynevezett xenohormonok. A xenohormonok olyan testidegen vegyszerek, amelyek a szervezetbe kerülve megzavarják a hormonális rendszer működését. Ezek ember által készített szintetikus anyagok, mint például a műanyag, növényvédő szerek, ipari kemikáliák és egyéb vegyszerek.

Closeup of a cheerful retired couple having a good time on a beach

A menopauza előtti években az ösztrogén és a progeszteron termelése egyaránt csökken, de az elmaradó peteérés és ovuláció miatt a progeszteron még inkább csökken, ezért erre az időszakra is jellemző a progeszteron hiány. Az ösztrogénből mindig több lesz, mint progeszteronból.

A túl alacsony progeszteronérték a tüszőrepedéssel kapcsolatos problémákat jelezhet, de egy vetélésre is rávilágíthat a terhesség kezdeti szakaszában.

Pótold a progeszteront!

A progeszteron hiány tünetei:

•    Terméketlenség, meddőség
•    Vetélésváltozókor tünetei
•    Premenstruális szindróma (PMS)
•    Ismétlődő hüvelyi fertőzések
•    Rendszertelen menstruáció
•    Izomgyengeség
•    Csontritkulás
•    Fejfájás
•    Alacsony libidó
•    Magas vérnyomás
•    Hajhullás
•    Fáradékonyság, depresszió
•    Szorongás, idegesség
•    Hüvelyszárazság
•    Hízás

Hogyan lehet természetes úton növelni a progeszteron termelését?

Léteznek szintetikus progeszteronkészítmények, melyek szájon át adhatók és nehezebben bomlanak le, mint a természetes progeszteron. Hüvelyi alkalmazás esetén a progeszteron-pótlás gyorsabban és hatékonyabban szívódik fel, mint szájon át, de okozhat kellemetlen tüneteket, pl. hüvelyi viszketést és a hasznosulás még itt sem tökéletes.

Természetes úton is el lehet érni, hogy a szervezet több progeszteront termeljen. Mindenek felett elsődleges az egészséges, változatos étkezés és rendszeres testmozgás. Kerüljük a feldolgozott, génmódosított élelmiszereket, csökkentsük a stresszt. Bizonyos vitaminok és ásványi anyagok bevitele segíti a progeszteron termelését, ilyen a C-,D-, B6-, és E-vitamin, a cink és a magnézium.

magnesium_magok720

Fogyaszthatunk olyan ételeket, melyek természetes formában tartalmazzák a progeszteron bio azonos változatait, mint pl. édesburgonya, tejtermékek, tojás, ismert forrásból származó húsok. Számos gyógynövényről ismert, hogy növeli a progeszteron hormon szintjét, pl. a vöröshere, a poloskavész, vagy az édesgyökér. A barátcserje serkenti a sárgatest termelődést, ennek eredményeképpen pedig nő az ösztrogén és progeszteron termelődése.

Léteznek progeszteron krémek is, melyeket a hasra kenve kell használni – ezek természetes progeszteronokat tartalmazó gyógynövényekből készülnek. A krém a bőrön át felszívódva és a zsírszöveten átjutva közvetlen a véráramba kerül, így sokkal jobban hasznosul. A progeszteron-krém emellett a bőrt rugalmasabbá teszi, ápolja és védi.

Hova hordjuk fel a krémet? Mindenhova lehet kenni, arca, nyakra, mellekre, tenyérre, talpra, belső combra, karok belső részére, hasra. Helyileg, lokálisan is lehet alkalmazni a fájdalmak helyén. Ahol vékony a bőr, ott a legjobb felvinni. Váltogassuk a helyeket, ahova krémet kenjük, ne mindig ugyanoda kerüljön, így maximális felszívódást érhetünk el. A progeszteron szállítása a szervezetben a következő módom történik: először a bőr alatti zsírréteg veszi fel a hormont, majd a vérkeringés segítségével eljut a test egészébe. A progeszteron krém alkalmazásának a kezdetén, a progeszteron először a zsírraktárakba jut el, ahol tárolódik, vagyis a zsírraktárak a szervezetben elnyelik a bekerülő progeszteront. Ez a folyamat 2-3 hónapot vesz igénybe. Majd amikor a zsírraktárakban a progeszteron szint kiegyensúlyozott lesz, akkor a progeszteron szint emelkedése már a vérből is kimutatható lesz.

Mivel a progeszteron hormon az ovuláció előtt csak igen kis mennyiségben van jelen a női szervezetben, ezért körültekintést igényel az alkalmazása. Magát a progeszteront túladagolni nem lehet. Elég ha csak arra gondolunk, hogy a terhesség harmadik harmadában a placenta progeszteron termelése elérheti a napi 300-400 mg-mot is.

forrás: babalesz.hu

forrás:  WISETREENATURALS

line 1

Megosztásod köszönöm, így még több nőhöz jut el az információ, ami nem csak neked fontos, nekik is!

Szeretnéd, hogy segítsek? Online vagy személyes személyre szabott étrend és életmódtanácsadás!

Egy gondolat “Progeszteron, ami nekünk fontos!” bejegyzéshez

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail-címet nem tesszük közzé.