Válts egészséges életmódra!

Magyarországon több mint 500 ezer ember él 2-es típusú diabétesz árnyékában , amely nemcsak az idős generációt érinti, hanem a felnőtt lakosság körében is egyre gyakoribb, ráadásul már az egészen fiatal generációt, a 6-7 éves korosztályt is érinti. Valamint ott az a 2-3 millió ember, akit fenyeget, vagy aki cukorbeteg, de nem tud róla. És ott vagyunk Európa élbolyában a szív- és koszorúér-megbetegedések okozta halálozás tekintetében is.

diabetikus inzulin cukor

Mit is tehetünk a statisztikák javítása érdekében?

Az egészséges táplálkozás vezérelvét úgy lehetne megfogalmazni, hogy felejtsd el az ártalmas és a műételeket, iktass be és fogyassz naponta minél több alkalommal rostban gazdag zöldséget, gyümölcsöt és gabonát. Ezek amellett, hogy segítik az emésztést, kimosnak több salakanyagot a szervezetünkből, így hatékonyabban tud dolgozni a szervezet méregtelenítő funkciója.

Rost, gabona + zöldség, gyümölcs + húsok, halak + testmozgás = egészség!

Könnyen betartható tippek a változtatáshoz

  • Étrended változatos legyen: egyél idény szerinti gyümölcsöt, zöldségfélét, főzeléket, halat, saját készítésű, lehetőleg gluténmentes kenyeret. Rendkívül magas a száraz hüvelyesek rosttartalma, és jelentős a kukorica, zöldborsó, petrezselyemgyökér rostértéke is. A nyers gyümölcs vagy zöldség mindig magasabb rosttartalmú, mint a főtt.

  • A fehér kenyeret cseréld le teljesen saját készítésű kenyérre.

  • Tésztafélék közül is válaszd a csicseri-lisztből készült tésztát, a paleo tésztákat, ezeket könnyen egy bioboltban, de már nagyobb áruházláncok egészséges sorain is beszerezheted.

  • Ügyelj arra, hogy egy-egy étkezés alatt megegyél legalább 3-4 gramm rostot! Egy étkezés alkalmával mindhárom nagyon fontos tápanyagot add meg megfelelő arányban magadnak: fehérjét, szénhidrátot, zsírt!

  • Fehér rizs helyett használj barna rizst, kölest, hajdinát mivel ezeknek magasabb a rosttartalma és gluténmentesek is.

  • Az alacsonyabb rosttartalmú élelmiszereket dúsítsd különböző rostokkal (almarost, utifűmaghéj, konjak liszt) és cukormentes gabonapelyhekkel (zabpehely, kölespehely, rizspehely).

  • Együnk kevesebb finomított étolajban készült ételt, használj kókuszzsírt, vagy olyan edényt, amiben zsiradékmentesen is lehet főzni.

  • Konyhatechnikai eljárások közül a gőzben főzést, a párolást részesítsd előnyben, vagy készítsd ételeidet fóliában, sütőzacskóban, római tálban.

  • Mellőzzük a rántást, a habarást. A levest, főzeléket sűrítsd önmagával, azaz a zöldséget turmixold bele sűrítésként. Tejszín, tejföl helyett használj növényi tejszíneket.

  • Cukor helyett használj természetes édesítőket: stevia, eritrit. Ezek már a legtöbb boltban megtalálhatóak és nem kell belőlük annyit használni, mint a finomított cukorból, mert valóban édesítik az ételed.

  • Felejtsd el az állati eredetű tejtermékeket, egyáltalán nem nekünk valók. Terhelik az emésztőrendszert és hosszútávon, akár autoimmun-betegséghez is vezethet fogyasztásuk.

Valóban költségesebb az egészséges étkezés?

bevasarlolista

Nem. Hiszen gondolkodjunk hosszútávon, egyrészt, ha sikerül a cukorbetegség esetén elkerülni az inzulinos kezelést, akkor a gyógyszerekre költendő pénzt inkább a kevéssel költségesebb élelmiszerekre fordítjuk. Továbbá, nem használunk olajat, nem eszünk csipszet, nem iszunk üdítő italokat, nincs csoki és egyéb nyalánkság, nincs cigaretta és nincs alkoholos ital. Meg kell tanulni a maradékokból finomságot, egészségeset készíteni és nem pedig kidobálni a maradék ételt. Ha megvesszük a hozzávalókat, akkor nagyon finom kenyeret süthetünk, melyről tudjuk, hogy mi van benne. Az, amit a boltban megveszünk nem olcsón, se nem finom, se nem egészséges.

Vajon miért is nem étkezik a társadalom nagy része egészségesen, miért akkor kezdünk kapkodni levegő után, amikor már késő?

Igen, lustaság vagy időhiány miatt, mert nem hajlandó, nem tudja máshol beszerezni, maga elkészíteni a finomabbat, egészségesebbet. Marad a jól bevált bolti műkaja, aztán majd lesz valahogy ezzel a cukorbetegséggel, magas vérnyomással és csontritkulással. Csak egy picivel kéne jobban odafigyelni magunkra, az időbeosztásunkra, arra, hogy mi a fontosabb az életünkben a rohanás, a megfelelési kényszer vagy az egészségünk! Ráadásul egy kis testmozgással még a hangulatunkon is lehet javítani!

Válassz a csomagok közül!                    Az életmódváltás folyamata             Töltsd le az ingyenes anyagot!